Input:

Povinnosti slovenského odberateľa v Českej republike z pohľadu DPH v roku 2019

20.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.56 Povinnosti slovenského odberateľa v Českej republike z pohľadu DPH v roku 2019

Ing. Ivana Glazelová


Príklad:

Slovenská spoločnosť – vydavateľstvo, platca DPH na Slovensku vydáva knihy u českého tlačiara, ktorý je platcom DPH v ČR. Tento tlačiar knihy potom dodáva českému distribútorovi, tiež platcovi DPH v ČR. Tovar zostáva v ČR, kde sa predáva cez kníhkupectvá. Český dodávateľ – tlačiar fakturuje tovar slovenskému odberateľovi s českou DPH, keďže tovar zostal na území ČR. Aké sú povinnosti slovenského odberateľa, platcu DPH v SR? Má povinnosť sa registrovať pre DPH v ČR?

Riešenie:

Ak sa tovar nachádza na území ČR, tak v tomto prípade podlieha zákonom o DPH v ČR. Slovenský vydavateľ usadený v SR je z pohľadu ČR zahraničným subjektom, ktorý má povinnosť registrácie na DPH ako zahraničný subjekt v ČR (ako u nás sa registrujú zahraničné subjekty podľa § 5) vtedy ak nebude môcť zrealizovať prenos daňovej povinnosti na dodávku tovaru, kedy miesto dodania je stanovené v ČR.

Napríklad v SR sa zahraničné subjekty nemusia registrovať podľa § 5 nášho DPH zákona, ak dodávajú tovar tuzemskej zdaniteľnej osobe v SR usadenej (§ 69 ods. 2 zákona o DPH), ide o tovar ktorý tu napríklad zahraničné subjekty nakupujú aj predávajú, t. j. neprechádza tento tovar hranicami ako intrakomunitárna dodávka, avšak povinnosť registrácie im vznikne, ak by na území SR predávali tovar subjektu na ktorého nemôžu zrealizovať prenos podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH a vtedy by sa musela zahraničná osoba u nás

 

 Váš názor
Čo by ste zmenili na tomto portáli?
 Úspešne odoslané
Input: